ÕUNAVÜRTSINE MAITSEVÕI

 150 g õunapüreed 
 200 g võid või gheed 
 1 tl vaniljeekstrakti 
 1 tl Tsei­lo­ni kaneeli 
 0,5 tl jah­va­ta­tud kardemoni 
 1 spl pee­nelt rii­vi­tud apelsinikoort 
 1/3 tl jah­va­ta­tud ingverit 

Eri­ne­vaid ver­sioo­ne soo­las­test mait­se­või­dest on ilm­selt proo­vi­nud iga­üks. Kuid kui­das oleks vahel­duseks hoo­pis ühe sügis­vürt­si­se õuna­koo­gi mait­se­li­se võiga?

Mää­ri seda krõ­be­da­le saia­le, rös­ti sel­les pähk­leid või lisa mait­se­võid pud­ru­le, pann­koo­ki­de­le, kree­ke­ri­te­le, muf­fi­ni­te­le, keek­si­le või kas­või popcornile.


Val­mis­ta­mi­ne: 

Kuu­mu­ta poti põh­jas pide­valt sega­des kar­de­mon, kaneel ning ing­ver kuni vürt­si­dest eral­du­vad aroo­mid. Lisa peeelt rii­vi­tud apel­si­ni­koor, vanil­je, või ja õuna­pü­ree ning soo­jen­da seni, kuni segu on ütla­seks sega­tud. Jahu­ta ning kasu­ta mee­le­pä­ra­selt vii­sil. 


Kas tead­sid, et…

Just Cin­na­mo­mum verum’it ehk Tsei­lo­ni kanee­li pee­tak­se tõe­li­seks kanee­liks. Pal­jud müü­gil ole­vast kanee­list on aga val­mis­ta­tud teis­test oda­va­ma­test kanee­li­puu sor­ti­dest ning seda nime­ta­tak­se tege­li­kult kassiaks. 

Tsei­lo­ni kanee­li toot­mis­el kasu­ta­tak­se ainult puu sise­mist õhu­kest koort, mis­tõt­tu sel­lel on hele­dam pruun vär­vus ning õhem ja õrnem teks­tuur. See on aro­maat­se­ma ja mahe­da­ma mait­se­li­se­ga kui kas­sia. Kas­sia puhul kasu­ta­tak­se kogu puu koort, sel­le mait­se on tuge­vam, ta on pui­se teks­tuuriga ja puna­kas­pruuni värvi. 

Kanee­li eeter­lik õli sisal­dab mür­gist kuma­rii­ni, mis võib suur­tes kogus­tes kasu­ta­tu­na kah­jus­ta­da mak­sa ja nee­re. Tsei­lo­ni kanee­li kuma­rii­ni­si­sal­dus on olu­li­selt mada­lam kui kas­sia koor­tel ning see­tõt­tu soo­vi­tan ala­ti eelis­ta­da just kva­li­teet­set ja mahe­dat Tsei­lo­ni kanee­li. (Alli­kas: Natio­nal Geog­rap­hic, loo­duse pari­mad ravi­mid 2020, www.toitumistarkus.ee, www.umami.ee)Kui sa kat­se­tad mõn­da minu ret­sep­ti­dest, siis mind teeks väga rõõm­saks kui mär­gik­sid #mias­pi­ra­tion või lisak­sid oma pos­ti­tu­se­le @miaspiration 

1

Ing­re­dients

 150 g õunapüreed 
 200 g võid või gheed 
 1 tl vaniljeekstrakti 
 1 tl Tsei­lo­ni kaneeli 
 0,5 tl jah­va­ta­tud kardemoni 
 1 spl pee­nelt rii­vi­tud apelsinikoort 
 1/3 tl jah­va­ta­tud ingverit 

Direc­tions

1

ÕUNAVÜRTSINE MAITSEVÕI

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga